Porankowy INSTAGRAM

25 lutego 2012

wróżka zębuszka cz. 2

Porankowa mama myśli:

Co kraj to obyczaj, a co dom to inny cennik wróżki zębuszki.
Wymagania cenowe porankowej wróżki opisałam tutaj. A u innych? Proszę bardzo, w trakcie konsultacji na wysokim szczeblu magicznym dowiedziałam się, że:
- cena za ząb uzależniona jest od wielkości zęba - trzonowce są droższe, dochodzą nawet do 20zł, siekacze idą za 5zł.
- im dłużej dziecko musi się "namęczyć" z wypadającym zębem, tym wróżka przyniesie za niego więcej pieniędzy - czas męczenia liczony jest od chwili zauważenia, że ząb się rusza, do jego wypadnięcia - cena od 5 do 20zł.
- z chwilą zauważenia, że ząb się rusza wróżka dostaje listę drobiazgów, które dziecko chciałoby otrzymać w zamian za ząb - wróżka nie przynosi więc pieniędzy, ale spełnia marzenia.
- w niektórych domach pojawia się opłata stała, tzw. przesyłowa za ząb - 10zł.
- w niektórych domach w ogóle nie słyszano o wróżce zębuszce!

Wikipedia na temat cennika wróżki zębuszki milczy. Podrzuca z kolei masę interesujących informacji na jej temat:
Zębowa wróżka (lub wróżka-zębuszkawróżka zębinka ang. Tooth fairy) – baśniowa postać, która daje dzieciom pieniądze (lub drobny podarek), w zamian za ich zęby mleczne, schowane pod poduszką lub wrzucone pod szafę.
Mit zębowej wróżki rozwinięty jest głównie w krajach kultury zachodniej, jak choćby w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii. W krajach hiszpańskojęzycznych zębowa wróżka występuje pod postacią małej myszki Ratoncito Pérez.
Zębowa wróżka jest przykładem legendy, którą dorośli przedstawiają dzieciom jako fakt.
Przykładami innych podobnych zjawisk są Święty Mikołaj i Zajączek wielkanocny. Odkrycie prawdy o zębowej wróżce jest częścią procesu emocjonalnego dojrzewania dziecka.
Wróżka Zębuszka pojawia się również w książce Wiedźmikołaj Terry'ego Pratchetta, w której przedstawicielka zawodu wróżek jest jedną z bohaterek oraz wypowiedzi Linusa Torvaldsa, który na oskarżenie, że nie jest autorem jądra Linux odpowiedział: To prawda, że nie jestem autorem Linuksa – reprezentuję tylko prawdziwych autorów, zębową wróżkę i Świętego Mikołaja.
Mit został przeniesiony także i na polski grunt, pojawia się również w polskiej literaturze dziecięcej przełomu XX i XXI wieku, np. w Dynastii Miziołków Joanny Olech.
na marginesie: fragment "Odkrycie prawdy o zębowej wróżce jest częścią procesu emocjonalnego dojrzewania dziecka" mnie powalił, a z kawałka: "w polskiej literaturze dziecięcej przełomu XX i XXI wieku" nieźle się uśmiałam, po czym zdałam sobie sprawę z tego, że nie ma tu nic śmiesznego, bo to prawda...

Czy są jeszcze jakieś ważne rozwojowo legendy/fakty, o których powinnam wiedzieć?

Porankowa opowieść:
ząb wypadł, zębuszka zostawiła 5zł, szczerbol się szczerzy :)

a o wróżce zębuszce można sobie też poczytać i pooglądać tutaj i tutaj - całkiem fajne strony!

1 komentarz:

  1. U nas w domu nic takiego nie funkcjonowało, Babcia zbierała nasze mleczaki do pudełka po zapałkach ale się zgubiły. Teraz w rodzinie chyba funkcjonuje wróżka zębuszka, a raczej funkcjonowała, bo dzieciaki są na etapie gimnazjum i liceum. Mój syn jest pierwszy w kolejce do takich zębowych historii, ale na razie czekamy aż wszystkie zęby się pojawią :) niestety zdaję sobie sprawę, że ani się obejrzę, a pierwszy ząb wypadnie :(

    OdpowiedzUsuń